close
تبلیغات در اینترنت

زندگی نامه شهید سید ابوتراب شریعتیصفحه اصلی :: تماس با ما

زندگی نامه شهید سید ابوتراب شریعتی

بازدید: 50
دسته بندی: زندگی نامه شهدا,

wfxsjttlyxho2juoy7e.jpg

شهید سید ابوتراب شریعتی

طلوع سبز:1339/9/9gyev6q1kkar6e5x9p2rx.gif

محل ولادت: خرّم آباد ده علی

غروب سرخ: 1361/8/8w3g6r0p86hi6z7yit5l.jpg

محل عروج: سنندج کردستان

نحوه شهادت:  اصابت تیر به شکم

تربت مطهر: حرم امامزاده زیدبن علی(ع) ده علی

 x1wg0rygzhq61idymd3.gifx1wg0rygzhq61idymd3.gifرx1wg0rygzhq61idymd3.gif

زندگی نامه:

ولادت:gyev6q1kkar6e5x9p2rx.gif

سحرگاه نهم آذرماه سال 1339ستاره ای در آسمان خرّم آباد ده علی درخشید که نور مقدسش تا ابد ماندگار ماند و در این روز خانواده ای از سلاله پاک ائمه معصومین شاهد تولّد نوزادی عزیز بودند که دیدگان معصومانه خود را به این دنیای فانی گشود او که اولین فرزند خانواده بود با خود دنیایی از شادی و خوشحالی را برای خانواده به ارمغان آورده بود.این نورچشمی کوچک باعث مسرّت همگان گردید.قدم های این نوزاد کوچک خیلی زود و سریع به گامهایی استوار مبدل شد.او که از نسل پاک امامان معصوم(ع) بود و هم ازطرف پدر و مادر به این افتخار نایل آمده بود خیلی زود و از همان کودکی قدم در راه اجداد خود گذارد. و با تربیت و پرورش صحیح در دامان پدر و مادری که از عشق و مهر و محبت اهلبیت(ع) وجودشان لبریز بود و لحظه ای از یاد ائمّه(ع) غافل نبودند و همیشه با برپایی مجالس اهل بیت(ع) فضای خانه خود را نورانی وعطرآگین به عطر حضرت رسول(ص) و آلش می نمودند به سرعت راه کمالات معنوی و سعادت را طی کرد و در کنار رشد جسمی از پرورش بُعد روحانی و ملکوتی خود غافل نبود.او که ادب،متانت،مناعت طبع،منش،بزرگی و بزرگواری را از آباء و اجداد خود به ارث برده بود مهربانی،صفا،صمیمیت،مهر و عطوفت،خنده رویی،اخلاق و رفتار خوب را هم از خانواده مذهبی و مومن خود آموخت تا درجات عالیه خود را کامل نماید.سید ابوتراب در کنار خانواده روز به روز چیزهای جدیدی فرا می گرفت. و در همه احوال کمک حال خانواده بود.از همان دوران کودکی و قبل از سن مدرسه به فراگیری و انجام کارهای مذهبی همّت گماشت و نماز را از والدینش آموخت. حضور به همراه خانواده در مسجد و شرکت در مراسم مذهبی ده علی بویژه ایام محرّم و صفر به او آموخت تا از همان کودکی سر تعظیم در پیشگاه الهی فرود آورد و راضی به مقدّرات الهی باشد. والدین او و آباء و اجدادش که در منظر مردم احترام زیادی داشته و دارند و همه مردم با عزّت و احترام خاصّی با خانواده شهید برخورد می کنند خیلی زود مهر و محبّت این سلاله پاکشان یعنی سید ابوتراب را هم در دلشان جای دادند و چون نگینی او را در آغوش مهربان خود گرفتند و سید ابوتراب زودتر از آن چیزی که فکر می کردند با اخلاق و رفتار و مهربانی و محبّت خود قلبهای یکایک مردم  را به تسخیر خود در آورد و خود را در دلها جاودانه و ماندگار ساخت.

 zu32wu3fdm0lkafsivyg.gif

آغاز راه علم و دانش:

zu32wu3fdm0lkafsivyg.gif

رسیدن به سن شش سالگی آغاز راه جدیدی برای شهید بود تا آموختن را بیاموزد و در مدرسه مشق عشق و محبّت بنویسد و راه کمال و سعادت را زودتر طی کند بنابراین قدم در عرصه تعلیم و تربیت گذارد و وارد مدرسه شد تحصیلات ابتدایی خود را در روستای ده علی با موفقیت پشت سر نهاد. هر چند با وجود سن کم، با مشکلات زیادی در طول تحصیل مواجه بود و برای کسب علم و دانش هر روز مسیر خرم آباد- ده علی را با پای پیاده یا با دوچرخه در سرما و گرما طی می کرد، اما شهامت و استقامت وی بر مشکلات فائق آمد و او را در عرصه علم و دانش سربلند کرد.و تمام این مشکلات ناچیز در مقابل اراده پولادین شهید سر تعظیم فرود آورد و هیچ چیز مانع از تحصیل وی نشد پس از پایان تحصیلات ابتدایی برای پیشرفت و کسب دانش به شهرستان بافق رفت دوری از خانواده و مشکلات تنهایی هر چند روزگار را برایش سخت کرده بود امّا با وجود همه سختیها موفق شد تا دوران راهنمایی را نیز با موفّقیّت بگذراند. در این دوره نیز هرچند با مشکلاتی مواجه بود،اما سختی ها و رنج ها هرگز نتوانستند مانعی بر سر راه او باشند. سرانجام تحصیلات راهنمایی را هم پشت سر نهاد و برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر هنرستان فنی و حرفه ای را انتخاب کرد.در آنجا با گذراندن دوره دبیرستان، در رشته برق دیپلم گرفت.

wxnqibs5jijditx94k2.gif

لحظه های حساس زندگی

wxnqibs5jijditx94k2.gif

شهید بزرگوار هرچند دوران نوجوانی و جوانی را به دور از خانواده و به امر تحصیل گذراند امّا در این دوران از خودسازی و تهذیب نفس غافل نبود و این لحظه های حساس زندگی شهید مصادف با شکل گیری نهضت انقلاب اسلامی بود که در این راه شهید بزرگوار با شرکت در راهپیمایی ها و تظاهرات خیابانی همدوش با سایر مردم پرچم جدش حسین(ع) را به دوش گرفت و قدم در راه نهضت امام گذاشت. با شکل گیری انقلاب و پیروزی جمهوری اسلامی شهید گرانقدر سید ابوتراب که توانسته بود در رشته برق از هنرستان دیپلم بگیرد خود را آماده مبارزه در جهادی دیگر می دید چرا که دشمنان از خدا بیخبر به میهن اسلامی ما تجاوز کرده بودند و انقلاب نوپای ما را تهدید می کردند.

9qfivs1hm7f5nan23yn.gif

خدمت مقدس سربازی:

9qfivs1hm7f5nan23yn.gif

او که اکنون جوانی رشید و قامتی برازنده داشت و شجاعت و صلابت در چهره زیبایش جلوه گر شده بود اینبار برای گذراندن خدمت مقدس سربازی از طریق شهرستان زرند معرفی و عازم پادگان صفر5 کرمان شد و دوره آموزشی سربازی را به مدت سه ماه در شهر کرمان طی کرد و با موفقیّت گذراند.وی دیگر آن جوان گذشته نبود بلکه سربازی شجاع ،دلیر و پرتوان شده بود که میخواست نیروی جوانی را در راه دفاع از انقلاب خود خرج نماید. بنابراین پس از اتمام دوره آموزشی برای چند روزی به مرخصی آمد تا بعد از استراحتی چند روزه و دیدار با خانواده عازم میدان نبرد گردد. و پس از بازگشت مجدد برای گذراندن خدمت به کردستان اعزام شد.

ujm1jfwdw9liq6fvv11m.gif

jys5jc7q1lsr4hhi0ds.gif پروازی ملکوتی به دیار عاشقان jys5jc7q1lsr4hhi0ds.gif

  ujm1jfwdw9liq6fvv11m.gif

 شروع زندگی جدید در شرایط جدید برای سید ابوتراب زیاد هم سخت به نظر نمی رسید چرا که او در زمان تحصیل شرایط متفاوتی را تجربه کرده بود. امّا این بار موقعیت و وضعیت متفاوت تر از گذشته بود و ایندفعه می خواست در میدان جهاد و مبارزه کسب تجربه و افتخار نماید. بنابراین با اعزام به کردستان به مدت 23 ماه با متجاوزان و منافقان کور دل جنگید لحظه ای از مقابله با دشمنان پا پس نکشید.سلاح مبارزه در دست، پرچم یاحسین(ع) بر دوش و ذکر جده اش یا زهرا(س) را برلب داشت.و در حالی که فقط یک ماه از اتمام خدمت مقدس سربازی اش مانده بود یک روز که برای انجام ماموریت می روند به کمین منافقین کور دل برخورد می کنند و لحظه موعود و دیدار یار فرا می رسد و با اصابت گلوله در ناحیه شکم به همراه 14 نفر از همرزمانش به اوج آسمانها پر می کشد و در حریم دوست منزل و ماوا می گزیند و همه را که منتظر اتمام سربازی او بودند تا به آغوش خانواده برگردد در حسرتی ابدی برای دیدار رویش می گذارد و پاداش یک عمر مبارزه با نفس و یکتا پرستی خود را در هشتم آبان ماه 1361 از حضرت دوست دریافت می کند و با شهادت در راه خدا تا همیشه تاریخ نام خود را بر لوح زرّین روزگار با خون سرخ خود ثبت می نماید و به دیدار اجدادش ائمّه معصومین (ع) در بهشت برین می شتابد.وقتی خبر شهادتش منتشر شد و به گوش عاشقانش رسید همه مردم همچون سیل خروشان برای تشییع جنازه شهید هجوم آوردند و پیکر پاک و مطهرش را همچون نگین انگشتر خلق انبوه در بر گرفته بودند. و برای دفن در جوار حرم مطهر جدش امامزاده زیدبن علی(ع) در میان صدای زجّه و شیون و ناله دوستدارانش تشییع نمودند. جمعیت عظیم مردم که به پاس قدردانی از مهر و محبّت های او  از راه های دور و نزدیک در مراسم تشییع جنازه شرکت کرده بودند روزی ماندگار را در دفتر تاریخ به یادگار گذاشتند و سید شهیدان ما در کنار حرم جدش برای همیشه آرامشی جاودانه یافت و مزار مطهرش زیارتگاه عاشقان و دارالشفای دردمندان و دل شکستگان برای همیشه گردید. تقدیر مقدّرش از گلستان زندگی 23 بهار جاودانه بود و همچون گل عمری کوتاه داشت و با سرانجامی زیبا به خاطره ها پیوست.

چراغ یاد و نامش پر فروغ تر از هزاران ستاره درخشان باد

sojrsb8azcgwqse9g3k.gif

تصاویری از شهید  شریعتی:

f4ecvxzakzrm8m37suab.jpg

brkh07jzag2bzyin4xjd.jpg

yg5vit40o454ttqlxmu5.jpg

zmolh4d31r8je9i75fu.jpg

شادی روح شهیدسید ابوتراب شریعتی و اجداد مطهرش صلوات

wvz8evd9ye33pp43sgqs.gif


این مطلب در تاریخ: سه شنبه 20 خرداد 1393 ساعت: 15:40 منتشر شده است
نظرات()

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

» رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 64
کل نظرات کل نظرات : 20
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 0

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 43
بازدید دیروز بازدید دیروز : 0
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
آي پي امروز آي پي امروز : 8
آي پي ديروز آي پي ديروز : 3
بازدید هفته بازدید هفته : 43
بازدید ماه بازدید ماه : 130
بازدید سال بازدید سال : 1,522
بازدید کلی بازدید کلی : 11,638

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 52.91.245.237
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
تاریخ امروز امروز : سه شنبه 20 آذر 1397

نظرسنجي

چه مطلبی از شهدا را بیشتر دوست دارید؟
به وبلاگ شهدا چه نمره ای می دهید؟

خبرنامه

براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود